1. BİRLİKTE ÇOK ZAMAN GEÇİRİRLER

Bir ilişkiyi uzun kılmanın en önemli unsuru birlikte olabildiğince çok zaman geçirmektir. Çiftler arasındaki paylaşım ancak böyle artırılır. Kırk yılda bir buluşan, ya da sevgilisinden çok başkalarıyla zaman geçiren çiftlerin ilişkisi ne yazık ki kısa sürmeye mahkumdur.

2- HER ZAMAN AÇIK OLURLAR

Çiftlerin birbirine karşı açık olduğu ilişkiler, bir başka deyişle dürüstlüğün asla kaybolmadığı ilişkiler güven ve huzur dolu ilişkilerdir. Kişiler birbirine güven duyuyorsa ve huzur veriyorsa zaten o ilişki mutlaka uzun soluklu olacaktır.

3- SEVGİ VE SAYGI BİR ARADA

Sevmediğiniz biriyle uzun süre birlikte olamazsınız. Saygı duymadığınız birini de sevemezsiniz. Bunun ikisinin mutlaka bir arada olması gerekiyor. Saygıdan kastım da kişinin tüm özelliklerine duyulan saygıdır. Değiştirmeye çalışmamalısınız.

4- SORUNLARINI PAYLAŞIRLAR

İlişkide taraflardan biri içine kapanıyorsa, sorunlarını anlatmıyorsa, çözüm yolları için sevgilisinden yardım istemiyorsa bir şeyler eksik demektir, o ilişki tam olmamıştır. Uzun süreli ilişkilerde çiftler iyi günde de kötü günde de birliktedir.

5- AŞKI CANLI TUTARLAR

Evet, aşkın hormonal dönemi bittikten sonra çiftler bocalar. Ama bunu ‘aşkla dolu sevgi’ye çevirebilenlerin ilişkisi kalıcı olur. Bunun için de aşkı canlı tutmak, tazelemek gerekir. Sürprizler, romantik yemekler, tatil kaçamakları bunun içindir.

6- HOŞGÖRÜLÜ VE ANLAYIŞLIDIRLAR

Birbirine karşı hoşgörü göstermeyen, anlayışlı olmayan çiftlerin ilişkisi bir noktada biter. Birbirinizin kurallarıyla yaşamamalısınız. İlişki bir ortaklıktır ve her ortağın eşit hakları vardır. Bu haklara hoşgörüyle yaklaşmak durumundasınız.

7- ADABIYLA TARTIŞIRLAR

Elbette tartışacaksınız, elbette çatışma noktalarınız olacak. Ama her tartışmadan sonra ilişkiyi ayrılık noktasına getiriyorsanız vah halinize. Birbirinizi kırmadan meseleleri tartışmalısınız. Tartışmada kullandığınız sözcükleri özenle seçmelisiniz.

8- ASLA KIRICI OLMAZLAR

Seven insanın en büyük özelliği, sevdiği kişiyi üzmemek, kırmamaktır. Yani bu sizin sevginizin hangi derecede olduğunu gösterir. Birbirini sürekli kıran çiftlerin uzun bir ilişki yaşamasına imkan yoktur. Çünkü ilişki içten içe çökmeye mahkumdur.

9- AYRILMAYI DÜŞÜNMEZLER

Her kavgadan sonra ‘Bitti bu iş’ diyerek noktayı koyuyorsanız ilişkiniz çoktan bitti de haberiniz yok. Ayrılık önemlidir ve bir ilişkide bir kez konuşulmalıdır. Bu kadar çok ayrılıp barışmak ilişkiyi yıpratır ve mutlaka bitme noktasına getirir.

10- CİNSELLİĞİ İHMAL ETMEZLER

Aşkın en iyi aktarımı cinselliktir. Cinselliği bir kenara atıp ‘Olsa da olur olmasa da’ noktasındaysanız bu tatminsizlik önünde sonunda ilişkinize yansıyacaktır. Cinsel uyumu sağlamanın en iyi yolu da bu konuda açık açık konuşmaktan geçer.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz