Uçuk nasıl geçer
Uçuk nasıl geçer

Uçuk Nasıl Geçer ?

Dudaklarınızda ve ağzınızın kenarında çıkan yara, kabaran ve sonra soyularak dökülen, rahatsız edici ve çirkin görünen uçuklardan acilen kurtulmanız gerekiyorsa, uçuk nasıl geçer konulu bu yazımıza kulak vererek, bir gün gibi kısa bir sürede uçuk geçirme tekniğini öğrenin..

Acil Uçuk Geçirme Yöntemi: Herpes Simpleksten Hızlıca Kurtulun

Uçuklar, vakit vakit değişik dış etkenlerden kaynaklanabiliyor olsa da genellikle, herpes simpleks tip 1 denilen bir virüsten kaynaklı olarak, immun düzenin zayıfladığı vakitlerde patlak vererek, ağız ve dudaklarda ya da etrafında yara gibi oluşumlara sebep olan bir cilt problemidir.

Uçuk gerçekte bir hastalık değil, bir semptomdur. Virüsün aktive bulunduğu vakit cilt üzerine yansıması ve dışa vurumudur ve virüs tamamiyle pasif hale gelip geride bırakasıya kadar tedavinin devam ettirilmesi ve dikkatli bir şekilde uygulanması, alıncak en iyi netice yönünden faydalıdır. Dolayısıyla uçuğunuzu derhal geçirecek tekniği, uçuklarınızı atlattıktan sonra da kullanmaya devam etmelisiniz.

Bir Gecede Uçuk Nasıl Geçer ?

Bir sabah kalktığınızda ağzınızın çevresini ve dudaklarınızı tamamiyle uçuklar sarmış vaziyette kendinizi bulduysanız, bu bahsedeceğimiz acil uçuk geçirme tekniği işinizi görmeyebilir çünkü bu teknik, rahatsızlık semptomatik vaziyette ise yani bulguları şimdilik göstermeye başlamışsa işe yarar.

Ancak uçuklar genellikle öyle bir gecede dudaklarınızı sarmaz. Genelde hafif bir gerilme hissi ve kızarma, kabarma ve dökülmeye benzer bir görüntü ile küçük küçük meydana çıkar ve vakit geçtikçe git gide yayılır.

Uçuğun ilk semptomlarını görüldüğü an itibariyle, 1-1.5 saat Aralıklarla olmak kaydıyla aşağıda yazdığımız yöntemleri kullanacak olursanız, ertesi sabah kalktığınızda bir şeyinizin kalmadığını fark edeceksiniz fakat tekrardan uyarmak isteriz ki tedaviyi profesyonel yardımı alarak tamamlamanız, uçukların derhal geçse bile, kısa sürede tekrarlamasının önüne geçilmesi yönünden ısrarla önerdiğimiz bir durumdur.

1 Zovirax Krem, 1 Sarımsak Kürü

Zovirax uçuk kreminin, herpes virüsü üstündeki tesiri çok yüksektir. Fakat ilacın ortalama olarak 4 saat Aralıklarla kullanılması, en kısa olarak da 3 saat Aralıkla kullanılması tavsiye edilmekte bulunduğundan, atom hızında bir iyileşme ve uçuklarınıza bombardman gerçekleştirme amacıyla, natural sarımsak küründen de yardım alacağız.

  • Zovirax krem uygulayın ve 1 saat kadar bekleyin
  • Arından ezilmiş ve krem formuna getirilmiş sarımsaktan sürün ve tekrar 1 saat kadar bekleyin
  • Yarım saat sonra vazelin sürün ve bir yarım saat daha bekleyin
  • Arından tekrardan Zovirax merhem sürün ve bu döngüyü uçuklarınız gözden kaybolana kadar tekrarlayın

Melisa Kremi ve Vazelin ile Uçuk Geçirme

Zovirax krem yoksa, Melisa kremi kullanın diyeceğiz fakat bir bireyin evinde Melisa kreminin her daim hazırda bulunması her ne kadar daha düşük bir ihtimal olsa da şansımızı denemek istiyoruz.

Yine sık aralıklarla olmak kaydıyla, ikisini birbirine karıştırmadan, sırayla uçuklar üstünde tesirli bulunduğu bilinen melisa kremini ve sonrasında vazelini uygulayabilirsiniz. Melisa kremi direkt olarak antiviral olarak tesir ederken, vazelin virüsün baş gösterdiği yerden etrafa yayılmasını engel olarak en azından uçuk probleminin büyümesinin önüne geçecektir.

C Vitamini Yüklemesi ve Buz Tedavisi ile Uçuk Geçirme

Uçukların çıkmasındaki en büyük sebebin, esasen varolan bir virüsün, bağışıklık sistemi zayıflaması sebebiyle yara durumuna geçtiğini söylemiştik.

Yine uçuğun başlangıcında yakaladığınız ve müdahele etmek istediğiniz bir uçuk durumunda, elinizde kullanabileceğiniz bir antiviral krem ya da hap yoksa düşen bağışıklığınızı acilen toparlamak amacıyla C vitamini yüklemesi yapabilirsiniz. Eğer varsa direkt olarak C vitamini efervesan tabletleri ya da hapları ile destek alabilir, yoksa bolca sivri biber, portakal ya da limon yiyebilirsiniz.

C vitamini ile bedeninizi kuvvetlendirip direncinizi yükseltirken, uçuk bölgesine buz kompresi yapmanız da uçukları kısa sürede ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Haşlanmış Patates ve Ruj Uçuklara İyi Geliyor

Patatesleri haşlayın, ezin ve varsa içine biraz da vazelin koyarak dudaklarınıza sürebileceğiniz bir merhem kıvamına getirin. Yarımşar saat arayla sık sık uçuklarınız üzerine 7-8 kez uyguladıktan sonra yani ortalama 4-5 saat sonrası, dudaklarınıza orta yağlı bir ruj sürün.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz