Favori markalarımız tarafından piyasaya sürülen muhteşem tonların sürekli dönüşü ile taşınması kolay olsa da , oje çok önemli bir bileşene daha sahiptir: nasıl formüle edildi. Parmak uçlarımızı yapıştırma, lekeleme ve dönüştürme kabiliyeti göz önüne alındığında, bir adım geri çekilmeye ve oje nedir? Mat, yanardöner veya klasik bir parlaklığa yaslanma eğiliminiz olsun, en sevdiğimiz ojemizi neyin oluşturduğuna dair hızlı bir kılavuz.

Oje Ne ile Yapılır?

Genel olarak, oje bileşimi üç temel unsura dayanır: renk pigmentleri, kıvam için bir süspansiyon tabanı ve cilaların tırnaklarınıza yapışmasına ve talaşlanmasının önlenmesine izin veren yapışkan polimerler . Biraz daha spesifik olmak için, tırnak cilasında tipik olarak bulunan pigmentler genellikle bir dizi kozmetikte bulunur ve titanyum dioksit (beyaz ve açık tonlar), titanyum oksit (siyah ve koyu tonlar), ultramarin (mavi), krom gibi bileşenleri içerir. diğerleri arasında oksit (yeşil) ve karmin (kırmızı).

Süspansiyon bazı, bütil asetat ve etil asetat gibi çeşitli çözücülerden oluşur. Nitroselüloz, çözücü içinde çözünen, ojenin uygulandığı yüzeye yapışmasını sağlayan film oluşturucu bir polimer gibi davranır – bu da oje’yi kazara döküldüğünde temizlenmesini sağlayan şeydir.

Pırıltılı cila ayrıca ezilmiş mika ve hatta doğal inciler içerebilir. Bileşen listesinde ‘guanin’ kelimesini görürseniz, bu aslında balık pullarından elde edilen ışıltılı bir maddeyi ifade eder.

Oje Nereden Gelir

Ojenin hangi malzemeden yapıldığını bilmek, nereden geldiğini bilmek için önemli bir arkadaştır . Kökeni antik Çin’e kadar uzanan oje binlerce yıldır var. Ve etrafta dolaştığından şüphe ediyorsanız, Zhou Hanedanlığı’nın altın ve gümüş gibi metalik tonlardan MÖ 7. yüzyılda kırmızı ve siyah gibi klasik tonlara kayma eğiliminde geliştirilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz