Meme kanseri, memede başlayan bir kanser türüdür. Kanser, hücreler kontrolden çıkmaya başladığında başlar.

Meme kanseri hücreleri genellikle bir röntgende görülebilen veya bir yumru olarak hissedilebilen bir tümör oluşturur. Meme kanseri neredeyse tamamen kadınlarda görülür, ancak erkekler de meme kanserine yakalanabilir .

Göğüs topaklarının çoğunun kanser değil (iyi huylu) olduğunu anlamak önemlidir. Kanserli olmayan meme tümörleri anormal büyümelerdir, ancak memenin dışına yayılmazlar. Yaşamı tehdit etmezler, ancak bazı iyi huylu göğüs topakları bir kadının meme kanseri riskini artırabilir. Herhangi bir meme yumru veya değişikliğinin bir sağlık uzmanı tarafından iyi huylu veya kötü huylu (kanser) olup olmadığını ve gelecekteki kanser riskinizi etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek için kontrol edilmesi gerekir. Daha fazla bilgi için Kanserli Olmayan Meme Hastalıkları’na bakın .

Meme kanserinin başladığı yer

Meme kanserleri memenin farklı yerlerinden başlayabilir.

  • Çoğu meme kanseri, meme ucuna süt taşıyan kanallarda başlar (duktal kanserler)
  • Bazıları anne sütü yapan bezlerde başlar (lobüler kanserler)
  • Filloid tümör ve anjiyosarkom gibi daha az yaygın olan başka meme kanseri türleri de vardır
  • Memedeki diğer dokularda az sayıda kanser başlar. Bu kanserlere sarkomlar ve lenfomalar denir ve gerçekte meme kanseri olarak  düşünülmez.

Birçok meme kanseri türü memede bir yumruya neden olabilir, ancak hepsi yapmaz. Neyi izlemeniz gerektiğini öğrenmek ve bir sağlık uzmanına bildirmek için Meme Kanseri Belirtileri ve Belirtileri bölümüne bakın . Birçok meme kanseri, kanserleri daha erken bir aşamada, genellikle hissedilmeden ve semptomlar gelişmeden tespit edebilen mamogramların taranmasında da bulunur.

Meme kanseri türleri

Birçok farklı meme kanseri türü vardır ve yaygın olanları duktal karsinom in situ (DCIS) ve invaziv karsinomdur. Filloid tümörler ve anjiyosarkom gibi diğerleri daha az yaygındır.

Biyopsi yapıldıktan sonra, meme kanseri hücreleri östrojen reseptörleri, progesteron reseptörleri ve HER2 adı verilen proteinler için test edilir. Tümör hücreleri de hangi sınıfta olduğunu bulmak için laboratuvarda yakından incelenir. Bulunan spesifik proteinler ve tümör derecesi, tedavi seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Belirli meme kanseri türleri ve meme kanseri hücreleri üzerinde yapılan testler hakkında daha fazla bilgi için bkz . Meme Kanseri Tanılarını Anlama .

Meme kanseri nasıl yayılır

Meme kanseri, kanser hücreleri kan veya lenf sistemine girdiğinde ve vücudun diğer bölgelerine taşındığında yayılabilir. 

Lenf sistemi, vücut boyunca bulunan ve lenf düğümlerini (bağışıklık sistemi hücrelerinin küçük fasulye şeklindeki koleksiyonları) bağlayan bir lenf (veya lenfatik) damar ağıdır. Lenf damarlarının içindeki lenf adı verilen berrak sıvı, doku yan ürünleri ve atık madde ile bağışıklık sistemi hücrelerini içerir. Lenf damarları, lenf sıvısını memeden uzaklaştırır. Meme kanseri durumunda, kanser hücreleri bu lenf damarlarına girebilir ve lenf düğümlerinde büyümeye başlayabilir. Memenin lenf damarlarının çoğu içine boşalır:

  • Kol altındaki lenf düğümleri (aksiller düğümler)
  • Yaka kemiği etrafındaki lenf düğümleri (supraklaviküler [yaka kemiğinin üstünde] ve infraklaviküler [yaka kemiğinin altında] lenf düğümleri)
  • Göğüs kemiği yakınındaki göğüste lenf düğümleri (iç meme lenf düğümleri)

Kanser hücreleri lenf düğümlerinize yayılmışsa, hücrelerin lenf sisteminden geçme ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılma (metastaz yapmış) olma olasılığı daha yüksektir. Meme kanseri hücreleri ile ne kadar çok lenf nodu olursa, kanserin diğer organlarda bulunma olasılığı o kadar yüksektir. Bu nedenle, bir veya daha fazla lenf nodunda kanser bulmak genellikle tedavi planınızı etkiler. Genellikle, kanserin yayılıp yayılmadığını bilmek için bir veya daha fazla lenf düğümünü çıkarmak için ameliyat gerekir.

Yine de, lenf düğümlerinde kanser hücresi olan tüm kadınlar metastaz geliştirmez ve lenf düğümlerinde kanser hücresi olmayan bazı kadınlar daha sonra metastaz geliştirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz