Kulak enfeksiyonları genellikle kulak ağrılarına ve kulak ağrısına neden olur, ancak başka yaygın nedenler de vardır.
Çoğu insan kulak ağrısı ve kulak ağrısının sadece çocuklarda olduğunu varsayar, ancak yetişkinlerde de olabilir. ( 1 ) Bir kulak ağrısı bir veya iki kulağı etkileyebilir. Ulusal Tıp Kütüphanesine göre kulak ağrısı donuk, keskin veya yanık olabilir ve sürekli hissedebilir veya gelip gidebilir. ( 2 )

Kulaktaki ağrının birden fazla nedeni olabilir. Mayo Clinic’e göre, soğuk algınlığı, grip veya kulak enfeksiyonu erken belirtisi olabilir  . ( 3 ) Kulak enfeksiyonu ateş ve işitme sorunlarına neden olabilir .

Bebek ve Çocuklarda Kulak Burun Boğaz: Yaygın Belirtiler

Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, kulak enfeksiyonları ebeveynlerin çocuklarını bir doktora getirmesinin en yaygın nedenidir. ( 4 ) Kulak enfeksiyonu, orta kulakta, en sık kulak zarının arkasında sıvı biriktiğinde ortaya çıkan bakterilerin neden olduğu bir enflamasyondur. Altı çocuktan beşi üçüncü doğum günlerinde en az bir kulak enfeksiyonu geçirir.

Kulak enfeksiyonu olan küçük çocuklar ve bebekler telaşlı ve sinirli olurlar. Ayrıca kulaklarını ağlayabilir ve çekebilir veya çekebilirler. Küçük çocuklarda diğer kulak enfeksiyonu belirtileri uyku güçlüğü, ateş, sakarlık ve işitme güçlüğüdür. Çok nadiren, çocuklarda kulak enfeksiyonları işitme kaybına neden olabilir. ( 5 )

Kulak enfeksiyonlarına ek olarak, diğer şeyler çocuklarda diş çıkarma, kulakta yabancı bir cisim veya sert kulak kiri gibi kulak ağrılarına neden olabilir. ( 6 )

 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz