Türkiye’de kadınlar erkeklerden 5 yıl fazla yaşıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016-2018 dönemi hayat tabloları verilerini açıkladı. Buna göre; doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için toplamda 78.3 yıl, erkeklerde...

YENİ YAZILAR

Ruhu yaralayan fısıltılar

Dedikodu, hakkında konuşulan kişinin hayatında derin yaralar açabiliyor, lekesi kolay kolay silinmiyor. Ancak dedikodu yapan da aslında kendi yaralı hayatındaki huzursuzluk ve yalnızlık nedeniyle dedikoduyu meslek haline...

Kadınlar daha mutlu!

Ülkemizde kadınların erkeklere oranla daha mutlu olduğunu biliyor musunuz? Dünya'da 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin yüzde 54.3’ü kendilerini mutlu olarak ifade ederken, kadınlarda mutluluk...

Kadınlar internetsiz uyuyamıyor

Bir araştırmaya göre, her 3 kadından biri, interneti yataklarına taşıyor, bir anlamda internet olmadan uyuyamıyor. Oxygen Media Insights Group tarafından yapılan ve eMarketer araştırma şirketinin...

Ağlamak yıkanmak gibi, temizliyor gündelik kiri…

Çoğu insan için gözyaşlarını paylaşmak, en gizli sırlarını ortaya dökmek kadar tehlikelidir. Ağlamaktan utanır mısınız? Ağlarken çıkmasına engel olamadığınız tuhaf seslerden? Sevinç ya da acı gözyaşları...

Kepekten Kurtulmanın Doğal Yolları

Kepekten Kurtulmak

Özellikle koyu bir elbise giydiğinizde, saçlarınızdan omuzunuza dökülen kepeklerden çok belli olurlar. Bu can sıkıcı durumdan sıkıldınız mı? Kepekli kafa derisi ve kepek hissi kadınların hiç istemediği bir durumdur. Eğer bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen siz de bu saç kepeği belasından muzdarip birisiniz. İşte size müjdeli bir haberimiz var! Mutfağınızda var olan malzemeler ile, kepek sorununden natural yollar ile kurtulabilirsiniz. Kimyasal ürünler ile saçlarınıza zarar vermeden, natural yöntemler ile saçlarınızdaki kepeklerden kalıcı olarak kurtulmanın 38 adet tesirli tekniği detaylı olarak gerekli malzeme listesi, hazırlanışı, program biçimi ve ipuçlarını sizleriçin bir araya getirdik.

Ancak, bu yöntemlere geçmeden hemen önce, kepeğin kaynağına ve sebeplerine göz atalım.

Kepek, üstünde ‘Malassezia’ adı verdiği bir mantar türü saç derisinde büyüdüğünde kepeklenmeye sebep olur. Bu mantar, kafa derisinin dökülmesine yol açar. Temel olarak iki adet kepek türü bulunmaktadır diyebiliriz. Biri kafa derisinin kuru olması sebebiyle meydana gelen kepek, öteki ise saç derisinde aşırı yağ üretimi sebebiyle ortaya gelen kepek türüdür.

Kepek oluşumuna sebep olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Saçın, saç tarzına ideal olmayan ve kalitesiz ürünler ile yıkanması.
Saçın nadir, düzensiz periyotlar ile yıkanması.
Yanlış oluşturulan diyet programları, hatalı beslenme.
Strese bağlı kepeklenme.
Parkinson hastalığı ve egzama gibi birtakım rahatsızlıklar.

Kepek sorunu, evde natural yollar ile giderilebilecek bir problemdir. Sizlere, denenmiş ve olumlu netice veren, en tesirli doğal kepek engelleyici yöntemleri paylaşıyoruz.

Kepekten Doğal Olarak Nasıl Kurtulunur ?

İşte natural yöntemlerle kepeklerden kurtulmanın en tesirli yöntemleri:

Neem Yaprağı ve Zeytinyağı Kürü

Neem yaprakları (bilhassa özleri), bünyesinde kepek tedavisinde kullanılabilecek kusursuz antifungal bilhassar’e sahiptir. Hem de antibakteriyel ve antienflamatuar bilhassare sahiptirler.

Gerekli Malzemeler

Birkaç adet kuru neem yaprağı (Aktarlarda bulabilirsiniz)
4 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Öncelikle kuru neem yapraklarını, toz durumuna getiriyoruz. Daha sonra zeytinyağı ve toz durumuna getirilmiş neem yapraklarını bir kapta karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı, saç derisine uygulayıp, yarım saat bekletiyoruz. Daha sonra şampuanla saçımızı yıkayabiliriz.

Alternatif Yöntemler

Neem yaprağı ile kepeklerden kurtulmanın bir başka uygulama tekniği ise, neem yapraklarını yarım saat Ocakta kaynattıktan sonra, ılıklaşana kadar bekleyip saç derisine uygulamaktır. Yine yarım saat bekledikten sonra saçımızı yıkayabiliriz.

Kabartma Tozu, Elma Sirkesi ve Limon Formülü

Gerekli Malzemeler

3 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu
3 çorba kaşığı kabartma tozu
Elma Sirkesi

Hazırlanışı

Banyo yapmadan evvelce uygulayabileceğiniz bu formül için gereken malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra, baş derisine masaj yaparak iyice uygulayın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra, baş deriniz kaşınmaya başlayacaktır. Kaşıntı başladıktan sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Aspirin ile kepek tedavisi

Aspirin, baş derisinin pul pul dökülerek kepek sorunu meydana gelen problemlerin tedavisinde tesirli olan salisilat adlı bir faktör madde barındırır. Aspirin ile kepek sorunundan nasıl kurtulabileceğimiz konusu ile ilgili gereken malzemeler, uygulanışı ve püf noktaları ise şu şekilde;

Gerekli Malzemeler: 2 adet aspirin tablet

Hazırlanışı: Aspirinleri, toz durumuna gelene kadar dövüyoruz. Günlük kullandığınız saç şampuanınızdan bir kaba koyarak, aspirin tozlarını da ekliyor ve karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı, saçınızı normalde yıkadığınız gibi yıkayıp, 3-5 dakika bekletiyoruz. Daha sonra ılık su ile duruluyoruz.

Muz ve Elma Sirkesi 

Muz, dolaşımı arttıran ve cildinizi sıhhatli tutan B vitamini yönünden zengin, harika bir kaynaktır. Elma sirkesi ise, mikrop öldürücüdür ve kepek tedavisinde sık sarfedilen mucizevi bir maddedir.

Gerekli Malzemeler

1 adet orta boy muz
2 bardak elma sirkesi

Hazırlanışı

Muzu soyup dilimliyoruz ve bir kaba koyuyoruz. Üzerine sirkemizi de ekledikten sonra, macun kıvamına gelene kadar çırpıyoruz. Karışımı 30 dakika saçımızda beklettikten sonra yıkıyoruz.

Portakal Kabuğu İle Kepekten Kurtulma

Portakal kabuğu, baş derisinde kepek oluşumunu önleyecek asidik bilhassare sahiptir. Portakal kabuğu ve limon suyu ile oluşturulan bu natural kepek engelleyici kür sayesinde, saçlarınızdaki istenmeyen kepek oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Bir kaç parça kuru portakal kabuğu
5 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

Portakal kabuklarını ve limon suyunu, mutfak robotu ile pürüzsüz bir kıvama gelene kadar çırpıyoruz. Karışımı kafa derisine iyice uyguladıktan sonra, 30 dakika kadar bekletiyoruz ve yıkıyoruz. Bu kürü haftada 3 kere uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Kepeğe İyi Gelir Mi ?

Çay ağacı yağı, kepek tedavisinde etkisini yapılan çalışmalarla desteklemiş ve kanıtlamıştır. Çay ağacı yağı, mükemmel anti enflamatuar bilhassare ve daha yüksek dermal nüfuz etme seviyesine sahiptir. Bu da kepek oluşumunu engellemek için en iyi yollardan biridir. Çay ağacı yağı Avustralya ağacından elde edilir ve anti fungal bilhassari ile bilinir. Yapılan bir araştırma ile, yalnızca 4 haftalık vakit boyunca, çay ağacı yağı şampuanı kullanan katılımcıların saçlarındaki kepek seviyesinde yüzde 41 oranında azalma görülmüştür. Çay ağacı yağı kepek oluşumunun engellenmesinde antiseptik olarak iş görüyor.

Gerekli Malzemeler

Bir kaç damla çay ağacı yağı (aktarlarda bulunur)

Hazırlanışı

Öncelikle hervakit kullandığınız şampuanınızdan bir miktar bardağa koyup, üstüne bir kaç damla çay ağacı yağı ekleyip karıştırıyoruz. Çay ağacı yağlı şampuanınızı kafa derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 5 dakika bekleyin. Bu karışımı, 1 hafta boyunca günde 1 kere olmak üzere kullanabilirsiniz. Kepeklerinizdeki azalışı ilk haftadan itibaren görebilirsiniz.

Sarımsak ve Bal

Sarımsak, saçlarda meydana gelen istenmeyen kepeklenmelere sebep olan mikropları ortadan kaldıran mükemmel anti fungal konusuna sahiptir. Sarımsak ve bal ile oluşturulan bu karışım ile natural yollar ile kepeklerinize veda edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Bir kaç diş sarımsak
1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı
Sarımsakları iyice ezdikten sonra, bal ile karıştırıyoruz ve yumuşak bir macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Kafa derisine masaj yaparak uyguladıktan sonra, 15 dakika kadar bekletiyoruz. Ve saçlarımızı yıkıyoruz.

Kına Kepeğe İyi Gelir Mi ?

Geçmiş tarihimizden şu vakite kadar kadar kına yaprağının önemi tartışılmaz. Kınanın kurutulmuş yaprakları, kepek de dahil olmak üzere bir çok saç sorununun tedavisinde tarih boyunca tüm medeniyetlerde yaygın olarak kullanılmıştır. Kına içerisinde tespit edilen tanik ve gallik asitler, kanola ve müsilat gibi aktif bileşenler, saç ve saç derisini koruyucu bir katman gibi davranarak saçtaki keratine bağlanma yeteneğine sahiptir. Kına bu özellikleri ile saçlardaki kepeklerden natural olarak kurtulmanın mucizevi bir yoludur.

Gerekli Malzemeler

1 tatlı kaşığı kına
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
1 çay kaşığı çay tozu

Hazırlanışı 

Bütün malzemeleri iyice karıştırıyoruz. Kafa derisine masaj yaparak tüm malzemeyi saç derisine yedirene kadar devam ediyoruz ve arından 5 dakika bekletiyoruz. Daha sonra günlük kullandığınız şampuan ile saçınızı yıkayabilirsiniz.

Kepeği Önlemek İçin İpuçları 

Hayatınızın günlük rutinine ekleme yapacağınız bu küçük ama tesirli ipuçları ile, saçlarınızda meydana gelen kepeklerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Doğru Şampuan Kullanın

Kepek önlemek için saç derisi ve saçın temiz olması gerekir. Harikalar yaratan, kepek oluşumuna karşı etkili olduğu bilinen bir çok şampuan bulunmaktadır. Saç derisinde meydana gelen ölü hücrelerin birikmesini önlemeniz gerekmektedir. Bunu yapmanın en iyi yolu, saçınızı ve saç derinizi kusursuz bir şekilde temiz tutmaktır.

Saç Fırçalama

Saçınızı yıkamadan önce, yağlanmış ve kepeklenmiş kafa derisini fırçalamak, kepekleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Yeterli Dinlenme

Düzenli ve rahat bir uyku, gerginlikten oldukça uzak durmak, kepek oluşumuna etki edecek başka mühim faktörlerdendir.

Seyahat Ederken Dikkat!

Seyahat eder iken saçlarınızı her vakit koruyun. Saçlarınız sert ve pis hava şartlarına maruz bırakmayarak, kepeklenme tehlikesini azaltabilirsiniz.

Yüzme

Yüzme havuzlarında kullanılan klor, ne yazık ki saçlarda kepeklenmeye sebep olur. Bu yüzden havuzda bone kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Güneş Işınları

Saçlarınızı sert güneş ışınlarına maruz bırakmayın; bilhassa zararlı UVA ve UVB ışınları saçları kurutabilir. Bu da kepeklenmeye yol açacaktır.

vee Kimyasallar

Piyasadaki bir çok ürün zararlı paraben, sülfat ve silikon içermektedir. Kepekleri yok etmek istiyorsanız bitkisel ürünler kullandığınızdan emin olun. ZPT ve Pro-V Kompleksi içeren ürünlere dikkat edin ve kararınızı bunlardan yana verin. Bunlar kepeği büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Unutlmaması Gereken Diğer Noktalar!

Saç fırçalarınızı kesinlikle başkalarıyla paylaşmayın. Saç fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin, düzgün ve temiz bir yerde saklayın.
 
Hijyenik olmayan hayat koşulları, hormonal dengesizlikler ve tarak paylaşımı gibi faktörler de kepek oluşturabilir.
Saçınızda kepek oluşumuna dair ilk bulguları görürseniz derhal kepeklere karşı tesirli şampuan ve saç kremi kullanın. Size en ideal olanı görmek için değişik şampuanları deneyerek sizin için ideal ürünü bulun.
 
Ayrıca saçlarınızı kurutmak için genellikle bir saç kurutma makinesi kullanıyorsanız, bunu düşük bir ayarla gerçekleştirdiğinizden emin olun. Doğrudan saçlı derinize çok oranda ısı programı saç köklerine zarar verebilir.

Latest Posts

Ruhu yaralayan fısıltılar

Dedikodu, hakkında konuşulan kişinin hayatında derin yaralar açabiliyor, lekesi kolay kolay silinmiyor. Ancak dedikodu yapan da aslında kendi yaralı hayatındaki huzursuzluk ve yalnızlık nedeniyle dedikoduyu meslek haline...

Kadınlar daha mutlu!

Ülkemizde kadınların erkeklere oranla daha mutlu olduğunu biliyor musunuz? Dünya'da 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin yüzde 54.3’ü kendilerini mutlu olarak ifade ederken, kadınlarda mutluluk...

Kadınlar internetsiz uyuyamıyor

Bir araştırmaya göre, her 3 kadından biri, interneti yataklarına taşıyor, bir anlamda internet olmadan uyuyamıyor. Oxygen Media Insights Group tarafından yapılan ve eMarketer araştırma şirketinin...

Ağlamak yıkanmak gibi, temizliyor gündelik kiri…

Çoğu insan için gözyaşlarını paylaşmak, en gizli sırlarını ortaya dökmek kadar tehlikelidir. Ağlamaktan utanır mısınız? Ağlarken çıkmasına engel olamadığınız tuhaf seslerden? Sevinç ya da acı gözyaşları...

ÇOK OKUNANLAR

Suda Organik Yağ Emülsiyonu Nasıl Yapılır?

Organik Bir Suda Yağ Emülsiyonu Nasıl Yapılır? Organik bir su içinde yağ emülsiyonu yapmak için mücadelemizi başlattık. Rehberliğimizi kullanarak yaptıklarını. Sonunda bir kazanan seçer ve...

Ev Yapımı Cilt Bakımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Nokta

Ev yapımı cilt bakımı yaratma geleneği uzun zamandır dünyadaki birçok kültürün bir parçası olmuştur ve tarifler genellikle nesiller boyu aktarılmıştır. Son yıllarda, ev yapımı...

Hızlı Kilo Nasıl Verilir: Bilime Dayalı 3 Basit Adım

Hızlı kilo vermenin birçok yolu vardır.Ancak, çoğu sizi aç ve tatminsiz hale getirecektir.Demir irade gücünüz yoksa, açlık bu planlardan hızla vazgeçmenize neden olur. Burada ana...

Diş Sağlığınız Etkileyen Faktörler

Uyuşturucu kullanmak dişlerimi ve ağız sağlığını etkiler mi? Evet. Metamfetamin (met, hız, buz, cam ve kristal), Eroin, Kokain, Esrar ve Ecstasy gibi yasa dışı ilaçların...

Ağız Kokusu Neden Olur?

Çok sayıda küçük işaret nefes alıp vermediğinizi gösterebilir. Konuşmaya başladığınızda sizden uzaklaşan insanları fark ettiniz mi? İnsanlar veda ederken yanaklarını çeviriyorlar mı? Kötü bir nefes...

haber bülteni