Türkiye’de kadınlar erkeklerden 5 yıl fazla yaşıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016-2018 dönemi hayat tabloları verilerini açıkladı. Buna göre; doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için toplamda 78.3 yıl, erkeklerde...

YENİ YAZILAR

Ruhu yaralayan fısıltılar

Dedikodu, hakkında konuşulan kişinin hayatında derin yaralar açabiliyor, lekesi kolay kolay silinmiyor. Ancak dedikodu yapan da aslında kendi yaralı hayatındaki huzursuzluk ve yalnızlık nedeniyle dedikoduyu meslek haline...

Kadınlar daha mutlu!

Ülkemizde kadınların erkeklere oranla daha mutlu olduğunu biliyor musunuz? Dünya'da 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin yüzde 54.3’ü kendilerini mutlu olarak ifade ederken, kadınlarda mutluluk...

Kadınlar internetsiz uyuyamıyor

Bir araştırmaya göre, her 3 kadından biri, interneti yataklarına taşıyor, bir anlamda internet olmadan uyuyamıyor. Oxygen Media Insights Group tarafından yapılan ve eMarketer araştırma şirketinin...

Ağlamak yıkanmak gibi, temizliyor gündelik kiri…

Çoğu insan için gözyaşlarını paylaşmak, en gizli sırlarını ortaya dökmek kadar tehlikelidir. Ağlamaktan utanır mısınız? Ağlarken çıkmasına engel olamadığınız tuhaf seslerden? Sevinç ya da acı gözyaşları...

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilmeli ?

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir ?

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilmeli ?

İş görüşmesine giderken giyeceğiniz kıyafetler, iş vereniniz ya da mülakatı yapan yetki sahibinin gözündeki ilk izleniminizi temin eden, mühim bir unsurdur. Partiye ya da pikniğe gitmediğiniz gibi, düğüne ya da galaya da katılmadığınızı hatırlayarak, iş görüşmesine ideal, düzenli ve şık kıyafetler seçerek, ilk dakikadan itibaren öneme alınmayı başarabilir ve kendinizi karşısınızdakine daha iyi ifade etme şansını yakalabilirsiniz.

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilir ?

Özellikle yeni mezun olup, ilk iş deneyimine hazırlanan kadınlar tavsiyelerimize kulak verin. İş görüşmesine giderken ne giyilir? makale dizisini incelerken ilk olarak farklı sektörlerin farklı kuralları olduğunu unutmayın. Fakat bir çoğu için geçerli olan “sabit tarz” vardır. Ele alacağımız alt konu başlıklarında ise, değişik sektörlere, meslek gruplarına göre tavsiyelerimizi ayrıntılı belirteceğiz.

Bir çok iş yerinin, değişik kültürel, politik, nesiller arası, etnik ve sosyo-ekonomik kökene sahip insanlardan oluştuğunu ilk olarak kabul etmemiz gerekiyor. Sizin için normal ve kabul edilebilir olan bir giyim tarzı, büyük ihtimalle iş görüşmesine gideceğiniz yerdeki yöneticiler için rahatsız edici ve hoşnutsuz olabilir. Bu gibi hallerde mülakat görüşmesine ne kadar iyi hazırlansanız da, en baştan 1-0 mağlup başlarsınız görüşmeye. Yapacak bir şey yok.. Ya o işe hiç gitmeyeceğiz, yada tarzımızdan fedakarlık yapacağız.

İş Görüşmesine Giden Bir Kadın Ne Tür Kıyafet Giymeli ?

Eğer bu hususta tereddütleriniz varsa, en azından eksi puan almamak adına bir kaç püf noktasına dikkat edebilirsiniz. Eğer iş yerine giderken ne giyeceğinize emin değilseniz, aklınızdan çıkarmamanız gereken en büyük detay, orada görüşme gerçekleştireceğiniz yöneticilere, mesleki becerilerinizi fark ettirmeye çalışmanızdır. Bu amaçla dış görünümünüzün istenmeyen neticeler doğurmasının önüne geçmek sizin elinizde. Fakat mesleki becerileriniz yeterli değilse, en doğru kıyafet seçimi dahi, hayalinizdeki işe kavuşmanız için yeterli olmayacaktır. Bu ayrıntıyı da belirtmeden geçmeyelim..!

Fakat mesleki becerileriniz ve donanımınızdan eminseniz, şık bir profesyonel iş kadını olarak algılanmak ve başkalarının yeteneklerinize odaklanmasını istiyorsanız, doğru kıyafet seçimi çok önemli.

Bir çok iş yerinde resmi kıyafet kuralları vardır. Görüşmeleriniz esnasında tam olarak bu kuralların neyle alakalı olduğunu sormaktan çekinmeyin. Emin olun bu ve bu gibi kendinden emin sorularınız karşısında, işvereniniz etkilenecektir. Tabi çok aşırısına da kaçıp yaka paça atılmayın 🙂 gülücük ifadeleri çalışmıyor, gülücük var o kutu olan yerde..

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir ?

Uyumlu / uyarlanmış bir grup elbise (pantolon ya da etek) ya da klasik bir elbise giyin. Sektörünüze bağlı olarak desenler, dokular ya da renklerle daha çok moda geliştirmeye devam edebilirsiniz fakat bizim tavsiyemiz lacivert, siyah, gri gibi bir nötr renkle başlayın. Çikolata rengi de seçenek olarak düşünülebilir.

 • Gösterişten uzak, basit, yalın ve zarif mücevherler tercih edin.
 • Saçınızı temiz ve bakımlı duruma getirin. Saç modeli tekrar sade olsun.
 • En önemlisi kendinizi güvende hissettiren kıyafetler giyin.
 • Takım elbisenizle iyi koordine eden, temiz, sağlam, şık ve profesyonel görüntülü ayakkabılar giyin.
 • Elbisenize çok uygun olan, bastırılmış ve çok açık olmayan bir bluz giyin.
 • Ağır, rahatsız edici kokulardan kaçının, daha hafif kokuları tercih edin.
 • Doğal, hafif makyaj yapın, abartmayın.
 • Eğer vücudunuzda dövmeler ve başka beden delicileri varsa bunları gizleyin.
 • Küçük, profesyonel görüntülü bir çanta taşıyın. Büyük, kaba çanta yok!
 • Cilt tonunuzla aynı külotlu çorap tercih edin. Zıt ve değişik renk tonundaki çoraplardan kaçının.
 • Mülkata giderken giyeceğiniz kıyafeti mümükünse bütçeniz dahilinde kaliteli bir markanın ürünlerinden seçmeye çalışın. Günlük kıyafetlerde pazardan bulduğunuz 2 liralık bluzları kendinize müthiş yakıştıyor olabilirsiniz fakat iş görüşmelerine ideal tarzdaki yarı resmi kıyafetlerde, kumaşın kalitesi bile üzerinizdeki duruşunuzu ciddi şekilde değiştirecektir.


İş Mülakatına Giderken Kıyafet Seçiminin ÖNEMLİ NOKTALARI

 • Takım elbise tipinde kıyafetten vazgeçme! Takım elbise şart!
 • Çok açık, modaya ideal bir kıyafet giymeyin; klasik detaylar iş görüşmelerinde her vakit 1-0 öndedir.
 • Aşırı gösterişli ya da modaya ideal takılar takmayın. Klasik dedik ya işte ?
 • Aşırı yüksek topuklu, açık ayakkabı, sandaletler, flip-floplar ya da spor ayakkabıları giymeyin.
 • Ağır kokulu bakım ürünleri ya da parfüm kullanmayın.
 • Çok kısa, sıkı oturan, keskin, düşük kesimli, kışkırtıcı ya da askısız bir şey giymeyin.
 • Sütyen ve iç çamaşırı çizgilerini ortaya koymayın.
 • Süslü, parlak renkli ya da balık çorapları giymeyin.
 • Aşırı modaya dayalı ya da aşırı saç stili tercih etmeyin. Sade ve şık oluyoruz.
 • Sırt çantası taşımayın. En iyi çanta portföyünüzü tercih edin. Tercihen daha ufak boyutta olan çantaları tercih edin.

Şimdi İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir ? gibi sık sorulan sorular ve cevaplarına geçelim;

İş Görüşmesinde Nasıl Ayakkabı Giyilir ?

Aşırı yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Bu hem yürüyüşünüzü bozar, düzgün yürümek amacıyla harcayacağınız eforu, kendisine güvenen bir kadın imajı çizmek amacıyla kullanmak daha hoş olmaz mı? O yüzden tercih ettiğiniz grup elbisenin rengine uyumlu, kısa topuklu classic bir ayakkabı tercih edin.

İş Görüşmesine Giderken Babet Ayakkabı Giyilir Mi ?

Bu bir iş görüşmesi, dostlarınızla kahve içmeye gitmiyorsunuz. Babet mi? Hiç iyi bir düşünce değil. Her ne kadar classic tarzda babetler de olsa, çok daha iyi ayakkabı seçenekleri var iken, babet tercih etmek de neden?

İş Görüşmesinde Çizme Giyilir Mi ?

Klasik grup elbisenin altına çizme? Emin misin? Bu soruyu sormadın varsayıyorum. Ama kış aylarında, yağmur balçık içersinde hava koşulları varsa, kısa bot modelleri grup elbiselerin altına uyum sağlayabilir. Ama bu tercih uzun çizme olmamalı. Anlaştık mı?

İş Görüşmesinde Kot Giyilir Mi ?

Bu makaleyı okuyup da metnin en sonuna geldiğine emin misin? Direk sayfayı aşağı kaydırıp burayı okuyorsun sanırım!

İş Görüşmesine Giderken Kırmızı Giyilir Mi ?

Tarihler 14 Şubatı mı gösteriyor? Sevgililer gününü mü kutlayacaksın, yoksa iş görüşmesine mi gideceksin? Bence buna bir karar vermen gerekiyor. Tabi dişiliğini ön plana çıkartarak kariyer yapma hedefin varsa eğer, o vakit kırmızı elbise giyebilirsin tabi.

Yazın İş Görüşmesinde Ne Giyilir ?

Havaların sıcak, güllük gülistanlık olması, yaz mevsiminde olmanız, bir kot bir tişört giyip iş görüşmesine gitmenize geçerli bahane mi sence? Şimdi sakince sayfayı yukarı doğru aydır ve bu uzun makaleyı tekrar, sindire sindire oku.

 

Son Sözler ve Tavsiyeler

Bu makale dizisinde daha çok genel kurallar üstünde durdum. İş hayatında bir çok farklı sektör, ve her sektörün kendisine has özellikleri var. O yüzden bu metnin devamında, yeni bir makale dizisi hazırlayarak, meslek dallarına göre ayrı ayrı ele alacağımız iş görüşmesinde ne giyilir? başlığını tekrar masaya yatıracağım. Mesela bir banka, eğitim sektörü, davetiye merkezi, sekreterlik, memurluk, inşaat, turizm gibi bir çok iş sektörünü ayrı ayrı ele alarak, ne tarz kıyafet kombinleri yapmanız gerektiğini anlatacağım. Eğer mesleklere göre iş görüşmelerinde tercih edilmesi gereken kombinler konusunu kaçırmamak istiyorsanız, sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek ilk olarak haberdar olabilirsiniz. Ya da Kadınların Adresi sitesini sık kullanılanlara ekleyerek de, ara sıra uğrayıp yeni neler var ? diye ziyaret etmek de bir başka alternatifiniz olabilir. Buna benzer konuları Trend ve Moda, Güzellik Gibi kategorilerde ele aldığımızı da dipnot olarak belirttikten sonra, gerçekleştireceğiniz iş görüşmelerinde hepinize başarılar diliyorum.

Aklınıza takılan soruları alttaki yorum alanına yazarak, burada aklıma gelmeyen maddeler ile alakalı tecrübelerimden faydalanabilirsiniz. Bol kariyerli, kazançlı günler dilerim.

İlham amaçlı birkaç fotoğraf bırakıyorum, umarım yardımcı olur. 🙂

Latest Posts

Ruhu yaralayan fısıltılar

Dedikodu, hakkında konuşulan kişinin hayatında derin yaralar açabiliyor, lekesi kolay kolay silinmiyor. Ancak dedikodu yapan da aslında kendi yaralı hayatındaki huzursuzluk ve yalnızlık nedeniyle dedikoduyu meslek haline...

Kadınlar daha mutlu!

Ülkemizde kadınların erkeklere oranla daha mutlu olduğunu biliyor musunuz? Dünya'da 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin yüzde 54.3’ü kendilerini mutlu olarak ifade ederken, kadınlarda mutluluk...

Kadınlar internetsiz uyuyamıyor

Bir araştırmaya göre, her 3 kadından biri, interneti yataklarına taşıyor, bir anlamda internet olmadan uyuyamıyor. Oxygen Media Insights Group tarafından yapılan ve eMarketer araştırma şirketinin...

Ağlamak yıkanmak gibi, temizliyor gündelik kiri…

Çoğu insan için gözyaşlarını paylaşmak, en gizli sırlarını ortaya dökmek kadar tehlikelidir. Ağlamaktan utanır mısınız? Ağlarken çıkmasına engel olamadığınız tuhaf seslerden? Sevinç ya da acı gözyaşları...

ÇOK OKUNANLAR

Suda Organik Yağ Emülsiyonu Nasıl Yapılır?

Organik Bir Suda Yağ Emülsiyonu Nasıl Yapılır? Organik bir su içinde yağ emülsiyonu yapmak için mücadelemizi başlattık. Rehberliğimizi kullanarak yaptıklarını. Sonunda bir kazanan seçer ve...

Ev Yapımı Cilt Bakımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Nokta

Ev yapımı cilt bakımı yaratma geleneği uzun zamandır dünyadaki birçok kültürün bir parçası olmuştur ve tarifler genellikle nesiller boyu aktarılmıştır. Son yıllarda, ev yapımı...

Hızlı Kilo Nasıl Verilir: Bilime Dayalı 3 Basit Adım

Hızlı kilo vermenin birçok yolu vardır.Ancak, çoğu sizi aç ve tatminsiz hale getirecektir.Demir irade gücünüz yoksa, açlık bu planlardan hızla vazgeçmenize neden olur. Burada ana...

Diş Sağlığınız Etkileyen Faktörler

Uyuşturucu kullanmak dişlerimi ve ağız sağlığını etkiler mi? Evet. Metamfetamin (met, hız, buz, cam ve kristal), Eroin, Kokain, Esrar ve Ecstasy gibi yasa dışı ilaçların...

Ağız Kokusu Neden Olur?

Çok sayıda küçük işaret nefes alıp vermediğinizi gösterebilir. Konuşmaya başladığınızda sizden uzaklaşan insanları fark ettiniz mi? İnsanlar veda ederken yanaklarını çeviriyorlar mı? Kötü bir nefes...

haber bülteni