Hamile kadınlar için mümkün olduğunca aktif kalmak önemlidir. Onlara aşırı zorlanma veya doğmamış çocuğuna zarar vermeden formda kalmalarına yardımcı olacak egzersizler. Size veya bebeğinize zarar vermeyecek doğru egzersizleri bulduk. Bebeğinizi tehlikeye atmayacak veya sizin için tehlikeli olmayacak ne tür egzersizler yapabilirsiniz?

1. Aerobik

Kardiyovasküler sağlığınız son derece önemlidir, bu nedenle yüzme, dans veya sabit bisiklet gibi hamileliğinizi tehlikeye atmayacak düşük etkili egzersizler yaptığınızdan emin olun. Hamile kadınlar için tasarlanmış sertifikalı bir aerobik eğitmeninin sınıfını almayı düşünün.

2. Kegel egzersizleri

Bu egzersizler gizlice her yerde yapılabilir. Pelvik kaslarınızın bağırsak, rahim ve mesane çevresindeki gücünü artırmak için çalışırlar. Bunları doğru yapıp yapmadığınızı nasıl anlarsınız? Abs, kalça ve bacaklarınızı hareket ettirirken kendinizi işemekten veya osurmaktan alıkoyuyormuş gibi davranın.

3. Germe

Germe, kasları hem sıcak hem de esnek tutar ve kardiyovasküler egzersizleriniz için çok önemlidir. Ayak bileklerinizin, omuzlarınızın ve boynunuzun dönüşünü içeren uzanmalara odaklanın. Bazı hamilelik dostu yoga egzersizleri de yapın.

4. Yürüme

Raslantı blok etrafında veya alışveriş merkezinde yürüyüş vücudunuzda herhangi bir yük olmadan iyi bir egzersiz verebilir. Ancak yürümeye giderseniz, rahat kıyafetler ve ayakkabılar giydiğinizden emin olun.

5. Yoga

Gevşeme içeren ve stresi hafifleten yoga egzersizlerine odaklanmak en iyisidir. Ayrıca eklemler üzerinde aşırı etkisi olmadan nefes ve kas tonusu daha iyi olabilir.

Ne Tür Egzersizlerden Kaçınmanız Gerekiyor?

Size veya bebeğinize temas sporları, halter, Binicilik vb. gibi zarar verebilecek herhangi bir etkinliğe katılmak istemezsiniz. Çok fazla hareket içeren ve vücudunuzu geren herhangi bir egzersiz, bebeğinizi alana kadar kaçınılmalıdır.

Neleri Hatırlamak Gerekir

Doktorunuzla veya OB-GYN ile hamileyken yapabileceğiniz egzersizler ve hangi egzersizlerden kaçınmanız gerektiği hakkında konuşmak önemlidir. Düşmelere yol açabilecek, belinizde bükülmenize veya midenize egzersiz baskısı yapmanıza neden olabilecek herhangi bir egzersizden kaçının. Nefesinizi tutmanızı veya kısa bir süre için hızlı bir şekilde egzersiz yapmanızı gerektiren faaliyetlerden kaçının. Bu yararlı ipuçları ile siz ve doğmamış bebeğiniz sağlıklı ve güvenli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz