Türkiye’de kadınlar erkeklerden 5 yıl fazla yaşıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016-2018 dönemi hayat tabloları verilerini açıkladı. Buna göre; doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için toplamda 78.3 yıl, erkeklerde...

YENİ YAZILAR

Ruhu yaralayan fısıltılar

Dedikodu, hakkında konuşulan kişinin hayatında derin yaralar açabiliyor, lekesi kolay kolay silinmiyor. Ancak dedikodu yapan da aslında kendi yaralı hayatındaki huzursuzluk ve yalnızlık nedeniyle dedikoduyu meslek haline...

Kadınlar daha mutlu!

Ülkemizde kadınların erkeklere oranla daha mutlu olduğunu biliyor musunuz? Dünya'da 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin yüzde 54.3’ü kendilerini mutlu olarak ifade ederken, kadınlarda mutluluk...

Kadınlar internetsiz uyuyamıyor

Bir araştırmaya göre, her 3 kadından biri, interneti yataklarına taşıyor, bir anlamda internet olmadan uyuyamıyor. Oxygen Media Insights Group tarafından yapılan ve eMarketer araştırma şirketinin...

Ağlamak yıkanmak gibi, temizliyor gündelik kiri…

Çoğu insan için gözyaşlarını paylaşmak, en gizli sırlarını ortaya dökmek kadar tehlikelidir. Ağlamaktan utanır mısınız? Ağlarken çıkmasına engel olamadığınız tuhaf seslerden? Sevinç ya da acı gözyaşları...

Eklem ağrısını geçirmeye yardımcı olan besinler

Eklem Ağrısı için Yiyecekler

Artrit semptomlarınızı hafifletmek için bu yiyecekleri ve baharatları seçin.

 
 

Eğer eklem ağrıları çekiyorsanız gıdalar ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Aşırı kilo veya obezite eklemleriniz üzerindeki ağrı baskıyı arttırırsa, kilo verme planları semptomlarınızı iyileştirmek için ek bir olasılık sunar.

 Ortak Besinler

Bu yiyecekleri diyetinize dahil etmek iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir:

 • Yapraklı yeşil sebzeler .
 • Narenciye, çilek ve vişne.
 • Kepekli tahıllar.
 • Bakliyat.
 • Otlar ve baharatlar.
 • Fındık.
 • Tohumları.
 • Yağlı balık.
 • Soya gıdaları.
 • Fasulye (koyu renkli).
 • Zeytinyağı ve balık yağı.
 
Kaçınılması Gereken Gıdalar

Aşağıdaki yiyecekleri diyetinizden kaçınmak veya sınırlamak eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir:

 • Sweets.
 • Yüksek fruktozlu mısır şurubu.
 • Şekerli tatlandırılmış içecekler.
 • Rafine karbonhidratlar.
 • Kırmızı ve işlenmiş etler .
 • İşlenmiş atıştırmalık yiyecekler.
 • Kızartılmış gıdalar.
 • Aşırı alkol.

Gıda Enflamasyon Bağlantısı

Birçok farklı artrit türü olsa da, kronik düşük dereceli iltihaplanma, en yaygın iki form da dahil olmak üzere neredeyse hepsinde rol oynar: osteoartrit ve romatoid artrit .

Artan bir araştırma grubu, romatoloji başkan yardımcısı ve artrit direktörü Dr. M. Elaine Husni, yediğiniz yiyeceklerin ve onlara lezzet vermek için kullandığınız baharatların iltihabı ve müteakip kronik ağrıyı büyük ölçüde hafifletebileceğini gösteriyor. Cleveland Kliniğinde kas-iskelet merkezi .

Birçok baharat, vücudun iltihaplanma yollarını bozan ve vücudun pro-enflamatuar sitokin seviyelerini düşüren antioksidanlar ve kimyasal bileşikler içerir, Seattle’daki Total Body kurucusu ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanı Kim Larson’u açıklar.

Wisconsin’deki UW Health’de klinik beslenme bölümünde kayıtlı bir diyetisyen olan Cassie Vanderwall, “Anti-enflamatuar bileşiklerde yüksek gıdalar ‘yangını söndürmeye’ ve potansiyel olarak eklem ağrısını iyileştirmeye yardımcı olabilir,” diyor .

Vanderwall, omega-3 asitleri yüksek olan yağlı balık seçimlerinin – sardalya, somon, ton balığı, ringa balığı ve hamsi – eklem ağrısı ve artrit ile ilişkili inflamasyonu azaltmak için en etkili gıdalar arasında olduğunu söylüyor.

“Daytona Beach’teki romatolog Dr. Vinicius Domingues ve CreakyJoints’in tıbbi danışmanı Dr. Vinicius Domingues,” Zeytinyağı ve balık yağı, vücudun antienflamatuar kimyasallar oluşturmak için kullandığı harika omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır “diyor. artrit hastaları ve bakıcıları topluluğu. “Araştırmalar, balık yağının eklem hassasiyetini ve sabah sertliğini hafifletebileceğini, sabah sertliğinin süresini azaltabileceğini ve romatoid artritli kişilerde hastalık aktivitesini azaltabileceğini gösteriyor.”

Koyu yeşil sebzeler, narenciye, çilek ve vişne antioksidanlarla doludur. Ceviz, antep fıstığı ve badem gibi fındık ve tohumlar da keten, chia ve kenevir tohumu gibi iyi kaynaklardır. Tam tahıllı pirinç, makarna ve tam buğday ekmeği, beyaz un veya beyaz ekmek gibi iltihabı tetikleyen rafine tahıl ürünlerinin yerini alabilir.

Fasulye, kuru bezelye, nohut ve mercimek gibi bakliyat da yararlıdır. Vanderwall, siyah, kırmızı ve barbunya fasulyesinin iltihabı azaltan lif ve biyoaktif bileşiklerde yüksek olduğunu söylüyor.

 Diyetinizi Hızlandırın

İnflamasyonu azaltmak her zaman diyet revizyonu gerektirmez – yardım baharat rafınıza yakındır. Larson, taze veya kurutulmuş baharatları kullanmaktan çekinmeyin, ancak kurutulmuş baharatların altı ay sonra sağlık güçlerini kaybetmeye başlayabileceğini unutmayın.

Husni, belirli baharatları günlük olarak kullanıyorsanız veya yüksek doz ek formunda alıyorsanız doktorunuza söylediğinizden emin olun. Baharatlar doğal olmasına rağmen, hala güçlüdürler ve ilaç etkileşimi olasılığını ortadan kaldırmak önemlidir.

Bu sekiz baharatları günlük diyetinize ekleyerek sağlığınızı artırın ve artrit ağrısını azaltın:

1. Zerdeçal. Zerdeçal, güçlü anti-enflamatuar bileşik kurkumin içerir. Vücudumuz, kurkumin’i en etkili şekilde emmek için karabiber gibi diğer baharatlardaki bileşiklere bağlıdır, diyor Larson. Bu nedenle, en büyük anti-enflamatuar faydaları elde etmek için birlikte kullanın.

2. Karabiber. Karabiber hemen hemen her yemeğe ısı ve lezzet katmak için kullanılabilir, bu yüzden karabiber değirmeni ile utangaç olmayın.

3. Sarımsak. Sarımsaktaki kükürt bileşiklerinin iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

4. Tarçın. Tarçının kendine özgü aromasını ve kokusunu veren bileşik olan sinnamaldehit, iltihap önleyici etkiye sahiptir.

5. Cayenne. Biberlere karakteristik ısısını veren aktif bileşen olan kapsaisin, onlara ve ilgili baharatlara antienflamatuar özellikler veren şeydir.

6. Zencefil. Zencefildeki gingerol (zencefili lezzetini veren bileşik) ve shogaol gibi polifenollerin, pro-enflamatuar sitokinlerin oluşumunu önlediği düşünülmektedir.

7. Karanfil. Florida Üniversitesi araştırmacıları günlük olarak karanfil tükettiklerinde, karanfilin belirli bir pro-inflamatuar sitokini önemli ölçüde azaltmasının sadece yedi gün sürdüğünü buldular.

8. Safran. Safran, anti-enflamatuar etkileri nedeniyle baharatın yoğun renginden sorumlu bileşiklere güvenir.

Eklem Ağrısını Azaltmak için Diyetler

Bitki Destekli Diyetisyen olarak bilinen diyetisyen bir beslenme uzmanı olan Sharon Palmer, “Çok işlenmiş gıdalar açısından zengin ve bitkisel gıdalar açısından düşük olan Batı diyet kalıpları, kronik iltihap ile bağlantılıdır” diyor. “Bütün bitkisel gıdalarla dolu diyetler düşük kronik iltihaplanma ile bağlantılıdır.”

Bu yemek planlarından herhangi birinin yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını düşünün:

 • Akdeniz diyeti: Akdeniz diyeti piramit meyve ve sebzeler, meyveler, tam tahıllar, baklagiller, fasulye, fındık ve lezzetli otlar ve baharatlar bol teşvik eder. Balık ve deniz ürünleri de, orta miktarda kümes hayvanları, yumurta, yoğurt ve peynir ve akşam yemeği ile birlikte (isteğe bağlı) bir kadeh kırmızı şarap ile birlikte dahildir. Domingues, “Herhangi bir yeni diyet planına başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.” “Bununla birlikte, Akdeniz diyeti iltihaplanma riskini azaltmak isteyen insanlar için iyi çalışılmış ve tavsiye edilmiştir.”
 • Bitki bazlı diyetler: Esnek, Besleyici ve vejetaryen diyetlerin hepsi bitki bazlı gıdalara odaklanır ve çeşitli derecelerde bitkisel olmayan gıdalara izin verilir. Flexitarian Diyet hala sık sık et yemek böylece esnek ve vejetaryen yemek birleştirir. Nutritarian Diet, sınırlı beyaz ete izin verilen çiğ veya pişmiş sebzelere odaklanır. Vejetaryen diyetleri çeşitli versiyonlarda gelir.
 • Anti-enflamatuar diyetler. Dr. Weil’in Anti-İnflamatuar Diyeti , antioksidan etkileri nedeniyle yeşil çay ve çikolatanın da vurgulandığı Akdeniz diyetine dayanmaktadır. Otoimmün Protokolü, eklem ağrısı gibi belirtiler için tetikleyicileri saptamak amacıyla gıdaları geçici olarak ortadan kaldırarak çalışan katı bir diyettir. AIP, organ etleri, kemik suyu ve deniz ürünleri ve çok çeşitli sebzeler gibi besin açısından zengin gıdaları teşvik eder.
 • Kilo verme diyetleri. Uzmanların güvenli, dengeli ve sağlıklı olduğunu düşündüğü kilo verme planları arasında Volumetrik diyet ve WW (Weight Watchers) gibi ticari planlar bulunmaktadır. Hacimsel Diyet, çorba, meyve ve sebzeler, yoğurt ve makarna gibi daha yüksek su içeriğine sahip yiyecekleri teşvik eder. WW, SmartPoints sistemini gıdalara besin değerleri atamak için kullanır.

Latest Posts

Ruhu yaralayan fısıltılar

Dedikodu, hakkında konuşulan kişinin hayatında derin yaralar açabiliyor, lekesi kolay kolay silinmiyor. Ancak dedikodu yapan da aslında kendi yaralı hayatındaki huzursuzluk ve yalnızlık nedeniyle dedikoduyu meslek haline...

Kadınlar daha mutlu!

Ülkemizde kadınların erkeklere oranla daha mutlu olduğunu biliyor musunuz? Dünya'da 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin yüzde 54.3’ü kendilerini mutlu olarak ifade ederken, kadınlarda mutluluk...

Kadınlar internetsiz uyuyamıyor

Bir araştırmaya göre, her 3 kadından biri, interneti yataklarına taşıyor, bir anlamda internet olmadan uyuyamıyor. Oxygen Media Insights Group tarafından yapılan ve eMarketer araştırma şirketinin...

Ağlamak yıkanmak gibi, temizliyor gündelik kiri…

Çoğu insan için gözyaşlarını paylaşmak, en gizli sırlarını ortaya dökmek kadar tehlikelidir. Ağlamaktan utanır mısınız? Ağlarken çıkmasına engel olamadığınız tuhaf seslerden? Sevinç ya da acı gözyaşları...

ÇOK OKUNANLAR

Suda Organik Yağ Emülsiyonu Nasıl Yapılır?

Organik Bir Suda Yağ Emülsiyonu Nasıl Yapılır? Organik bir su içinde yağ emülsiyonu yapmak için mücadelemizi başlattık. Rehberliğimizi kullanarak yaptıklarını. Sonunda bir kazanan seçer ve...

Ev Yapımı Cilt Bakımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Nokta

Ev yapımı cilt bakımı yaratma geleneği uzun zamandır dünyadaki birçok kültürün bir parçası olmuştur ve tarifler genellikle nesiller boyu aktarılmıştır. Son yıllarda, ev yapımı...

Hızlı Kilo Nasıl Verilir: Bilime Dayalı 3 Basit Adım

Hızlı kilo vermenin birçok yolu vardır.Ancak, çoğu sizi aç ve tatminsiz hale getirecektir.Demir irade gücünüz yoksa, açlık bu planlardan hızla vazgeçmenize neden olur. Burada ana...

Diş Sağlığınız Etkileyen Faktörler

Uyuşturucu kullanmak dişlerimi ve ağız sağlığını etkiler mi? Evet. Metamfetamin (met, hız, buz, cam ve kristal), Eroin, Kokain, Esrar ve Ecstasy gibi yasa dışı ilaçların...

Ağız Kokusu Neden Olur?

Çok sayıda küçük işaret nefes alıp vermediğinizi gösterebilir. Konuşmaya başladığınızda sizden uzaklaşan insanları fark ettiniz mi? İnsanlar veda ederken yanaklarını çeviriyorlar mı? Kötü bir nefes...

haber bülteni