Esansiyel Yağı Sulu Jelde Nasıl Bulunur?

Doğal bir jel, suda veya bir hidrosolde bir zamk (genellikle doğal bir polisakarit) dispersiyonudur ve koku yağlarının, esansiyel yağların veya herhangi bir başka yağda çözünür katkı maddesinin, sulu bir ortama eklenemediği açıktır. Bir esansiyel yağı dahil etmek için bir çözünürleştiriciye ihtiyacınız vardır.

Çözündürücüler genellikle 13-18 arasında HLB içeren yüzey aktif maddelerdir ve genellikle suda yağ (O / W) emülgatörlerinden daha fazla suda çözünürdürler. Çözündürücüler ve emülgatörler aynı prensipte çalışır. Her ikisi de, en azından iki karışmaz bileşenin, genellikle yağ ve suyun karıştırılmasına yardımcı olur.

Ana fark, çözündürme yoluyla dağılmış fazın parçacık boyutunun, nihai ürünün saydam veya yarı saydam görüneceği kadar küçük olmasıdır. Bununla birlikte, emülsiyonlaştırma sırasında, partikül boyutu çok daha yüksektir, böylece ürün sütlü görünür.

Doğal Çözücüler

En yaygın uygulanan çözücü maddelerden biri polisorbatlardır. Onlar çok etkili ve uygun bir fiyata mevcuttur. Bununla birlikte, PEG türevleri (Polietilen Glikol) olduklarından doğal kozmetiklerde kullanılmazlar.

Doğal Çözücü Nasıl Kullanılır?

Çözücü ile çalışmak oldukça kolaydır. Genellikle esansiyel yağınızı ve doğal çözündürücüyü ilk önce bir beherde karıştırırsınız. Koruyucunuzda yağda çözünen herhangi bir bileşen (Benzil alkol gibi) varsa, bu aşamada koruyucuyu esansiyel yağ ve çözücü ile birlikte karıştırmalısınız.

Uçucu yağa bağlı olarak, uçucu yağ ile çözündürücü arasındaki oran genellikle 1: 4 – 1: 8 arasındadır. Bu, bir parça esansiyel yağı 4 ile 8 parça arasında çözünürleştirici ile karıştırdığınız anlamına gelir.

Sonra, suda çözünen tüm terkip maddelerini, ekstraktlarınız ve nemlendiriciler de dahil olmak üzere ayrı bir beher içinde karıştırın. Her iki faz da (suda çözünür faz ve çözündürücü faz) homojen hale geldikten sonra, yavaş yavaş çözünürleştirici fazı su fazına ekleyin ve karışımı karıştırın. PH ve ipi’yi ölçün ve ayarlayın! Şeffaf / şeffaf ürününüz.

Bazı uçucu yağlar için karışımın tamamen saydam olması için zamana ihtiyacı olduğunu deneyimledim. Karışımınız hazırlandıktan hemen sonra şeffaf değilse, doğal çözündürücünün dozajını artırmaya karar vermeden önce 24 saate kadar bekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz