Uyuşturucu kullanmak dişlerimi ve ağız sağlığını etkiler mi?

Evet. Metamfetamin (met, hız, buz, cam ve kristal), Eroin, Kokain, Esrar ve Ecstasy gibi yasa dışı ilaçların kullanımı diş ve diş etlerinin sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

İlaçlar diş sağlığımı nasıl etkiler?

Pek çok ilaç, diş çürümesine neden olabilecek şeker ve gazlı içecekler gibi şeker için can atmaya neden olabilir.

Metamfetamin ve eroin gibi ilaçlar da ağız kuruluğuna neden olabilir. Ağızda tükürük akışında azalma olduğu için, bu durum diş çürümelerine ve diş eti hastalıklarına da yol açabilir.

Ecstasy ve Cocaine gibi bazı ilaçlar çene sıkma ve diş taşlamasına yol açabilir. Bu, baş ağrısı ve çene ağrısının yanı sıra, çatlamış veya kırılmış dişlerle sonuçlanabilir.

Uyuşturucular konusunda ‘yüksek’ olmak, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamayı hatırlama olasılığınızı azaltabilir. Bu diş eti hastalığına, diş çürümesine ve diş kaybına yol açabilir.

Alkol almak dişlerimi ve diş etlerimi etkiler mi?
Beyaz şarap, bira ve elma şarabı gibi alkollü içecekler çok asitli olabilir. Bu, diş minesinin dişlerinde erozyona neden olacak ve muhtemelen ağrı ve hassasiyete yol açacaktır.

Votka ve viski gibi alkollü içkiler alkol bakımından çok yüksektir ve size ağız kuruluğu sağlar.

Birçok karıştırıcı ve alçıpanın şekeri yüksektir. Bu diş çürümesine neden olabilir.

Bu nasıl olur?
Asitli bir şey yediğinizde veya içtiğinizde, dişleriniz bir saate kadar bir ‘asit atağı’ geçirir. Bu süre zarfında, emayeniz zayıflar ve tükürüğünüz ağzınızı nötr pH seviyesine getirmeye çalışıyor. İlaçlar ürettiğiniz tükürük miktarını azalttığı için, bu işlem normalden çok daha uzun sürecektir ve dişleriniz uzun süre saldırı altında olabilir.

Şeker içeren herhangi bir şey yediğinizde veya içtiğinizde, ağzınızdaki plakla reaksiyona girer ve plak asitleri üretir. Dişlerimize saldıran ve diş çürümesine neden olan bu asitlerdir.

Uyuşturucu ve alkolden kaynaklanan sorunları önlemeye nasıl yardımcı olabilirim?
Evde iyi bir oral hijyen rutini kısmen, uyuşturucu ve alkol almanın neden olduğu hasarı azaltmaya yardımcı olabilir.

Ancak, bu kötü alışkanlıkları azaltmak veya durdurmak, genel sağlığınız ve diş ve diş eti sağlığı için en iyi uzun vadeli çözüm olacaktır.

Ağız sağlığıma nasıl bakabilirim?
1350-1500 ppm (milyonda bir birim) florür içeren bir florür diş macunu kullanarak, geceleri en son ve gündüz en az bir kez dişlerinizi fırçalamanız gerekir.

Bir şey yedikten veya içtikten sonra dişlerinizi bir saat boyunca fırçalamamalısınız. Bu süreden önce dişlerinizi fırçalarsanız, dişlerde erozyona neden olabilecek küçük yumuşatılmış emaye parçacıklarını fırçalayabilirsiniz.

Dişlerinizin arasını interdental fırçalar, bant veya diş ipi ile temizlemek plak veya döküntülerin birikmesini önlemeye ve çürük ve diş eti hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Gargara kullanmak istiyorsanız, bu çok faydalı olabilir. Ancak, gargarayı dişlerinizi fırçaladıktan sonraki bir saat içinde kullanmayın. Bu, florürü diş macunundan temizler ve dişlerinizi diş çürümesi riski altında bırakır. Gargara normal diş fırçalamanın yerini almamalıdır.

Diş çürüğünün azaltılmasına yardımcı olmak için, şekerli yiyecek ve içeceklerin sıklığını azaltın.

Diş hekiminiz, uyuşturucu, alkol ya da şekerli bir diyet nedeniyle diş çürümesi riskinin yüksek olduğuna inanıyorsa, dişleri korumaya yardımcı olmak için kullanmanız için yüksek flüorürlü bir diş macunu yazabilir.

Kusma ağız sağlığımı etkiler mi?

Evet. Kusmuktaki asit, emenin zayıflamasına neden olur. Kusulduktan hemen sonra dişlerinizi fırçalamamanız önemlidir. Bu asidi nötralize etmek için florürlü bir gargara kullanabilir, şekersiz çiğneyebilir veya bir bardak su içebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz