Kahvaltı, bizi sağlıklı ve keskin tutan günün en önemli öğünüdür. Ancak kahvaltı yiyecekleri ülkeden ülkeye oldukça fazla değişiyor.

İspanya, Fransa ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinde, günün ilk öğünü hızlı bir parça ekmek veya hamur işi ve koyu kahvedir. Bu arada Kore’de kahvaltı, akşam yemeğinde olduğu kadar masaları dağıtan kapsamlı bir etkinlik.

ÇİN:

Geleneksel kahvaltılar bölgeye göre değişmekle birlikte, kızarmış hamur çubukları (veya “you tiao”) ve ılık soya sütü kombinasyonu milyonlarca seviliyor. Dim sum ve pirinç çorbası gibi sıcak çorbalar da popülerdir.

AVUSTRALYA:

Avustralyalılar Vegemite’i her gün yiyebilecek kadar seviyor. Ayrıca çok fazla meyve yiyorlar ve bazen tam bir İngiliz kahvaltısının tadını çıkarabiliyorlar.

BREZİLYA:

Sert kahve ve sütün bir tabak jambon, peynir ve ekmek ile tadını çıkarın. Sabahları siyah fasulye ve farklı etlerle yapılan kalın bir çorba olan Feijoada da servis edilir.

KOLOMBİYA: Kolombiya’da kahvaltı, sadece tereyağıyla servis edilen veya yumurta, et veya reçelle süslenmiş, yoğun, hafif tatlı bir mısır pastası olan arepanın etrafında döner.

KÜBA:

Tipik kahvaltı tostla (ızgara, tereyağlı ekmek) yan yana veya cafe con leche’ye servis edilir.

İNGİLTERE:

Güçlendirici İngiliz kahvaltısı yumurta, sosis, domuz pastırması, fasulye, mantar ve pişmiş domates içermektedir.

FRANSA:

Geleneksel bir kahvaltı kahve ve baget veya kruvasandır. Kübalılar gibi, Fransızlar da tereyağlı ekmeklerini kahveye batırıyorlar.

ALMANYA:

Almanlar taze ekmekler, soğuk etler, yöresel peynirler, tereyağı ve reçel çeşitliliğine dikkat ediyorlar.

HİNDİSTAN:

Hindistan’daki kahvaltılar bölgelere göre değişir, ancak genellikle bunun gibi bir tepsi bulacaksınız; hutiller, dipler ve dosa, roti veya idli gibi ekmekler.

İTALYA:

Birçok İtalyan, güne reçel ya da çikolata dolmasıyla kapuçino ve börek ile başlar.

MEKSİKA: Günün ilk öğünü doyurucu, chilaquiles ve huevos rancheros gibi yemekler popüler seçimler. Tatlı rulolar ve kahve daha hafif seçeneklerdir.

JAPONYA:

Geleneksel kahvaltılar miso çorbası, buğulanmış beyaz pirinç, sebze turşusu, balık ve Japon omleti (veya “tamagoyaki”) gibi proteinleri içerir.

RUSYA:

Kalbur kek Rusya’da çok büyük ilgi görür. Peynir dolması syrniki, kefir ile yapılan krep benzeri bir blini ve kabarık oladi, ki bunlar bisküvi kadardır.

GÜNEY AFRİKA:

Genellikle mısırla yapılan ve “putu pap” olarak adlandırılan sıcak mısır gevreği veya yulaf lapası burada sık rastlanan ilk öğündür.

KORE:

Kore kahvaltısı, Kore akşam yemeğine çarpıcı bir şekilde benziyor. Önceki akşam yemeğinden kalan pirinç, çorba, şimdiki kimchi, bir tür balık veya sığır eti ve diğer artıklar var.

JAMEIKA:

Pişirildiğinde çırpılmış yumurtaya benzeyen bir meyve türü olan Ackee, Jamaika’nın en sevdiği kahvaltı yemeğidir. Kızarmış muz, tuzlu balık ve taze meyveler eşlik eder.

İSVEÇ:

Evde yapılan tipik bir kahvaltı, balık veya soğuk et, peynir, mayonez, salatalık ve domates gibi sebzelerle kaplanmış açık yüzlü bir sandviçtir.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:

Kahvaltı yiyecekleri bölgeden bölgeye değişmektedir, fakat yumurtalar, patatesler ve domuz pastırması ya da sosis yaygındır.

ve son olarak;

TÜRKİYE:

Geleneksel bir kahvaltı ekmek, peynir, tereyağı, zeytin, yumurta, domates, salatalık, reçel, bal ve kaymaktan oluşur. Ayrıca, sucuk, baharatlı bir Türk sosisi ve Türk çayı kahvaltının olmazsa olmazlarındandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz